Psí chřipka

26. listopadu 2008 v 17:21 | Janča |  !!Psí chřipka!!
Psí chřipka


V souvislosti s nadcházející zimou se do popředí zájmu chovatelů dostávají otázky kolem nemocí z nachlazení. Je psí chřipka jednou z nich?
Psí chřipka či kotcový kašel jsou hovorová označení nemoci parainfluenza neboli infekční tracheobronchitida. Pes se nakazí kapénkovou infekcí složenou z několika různých virů a bakterií. Virus psí chřipky byl poprvé izolován v roce 1967 a brzy se zjistilo, že je málo odolný, citlivě reaguje na vyšší teploty a ničí ho běžné desinfekční prostředky. Přesto je parainfluenza velmi nakažlivá nemoc s inkubační dobou 4 až 9 dní. Šíří se přímým kontaktem, vzduchem nebo sekretem či močí nemocného psa, protože viry jsou vylučovány právě touto cestou.
Průběh parainfluenzy není většinou nijak závažný a nepřináší psovi žádné přímé ohrožení kromě rizika jejího přechodu do zápalu (zánětu) plic, i když může mít za jistých podmínek i těžší až atypický průběh. Zpočátku se nejlehčí varianta onemocnění projevuje suchým kašlem, přecházejícím až k dávení, takže se majitelé mnohdy domnívají, že psovi uvízla v krku kost. Onemocnění může být doprovázeno nechutenstvím, celkovou skleslostí, malátností a ospalostí psa, tělesná teplota bývá zvýšená pouze v počátku onemocnění. Nemoc je doprovázena vodnatým, později až hnisavým výtokem z očí a nosu a horečkou. Pokud sekundární bakteriální komplikace postihnou i plíce a způsobí zmíněný zánět, jde o těžší průběh nemoci. Neléčené onemocnění vede ke zhoršování stavu a ke snižování hmotnosti psa. Atypická forma psí chřipky se projevuje nekoordinovaností pohybů a ochrnutím zadní části těla psa.
Účinnou ochranu proti parainfluenze poskytuje očkování. Všechny vakcíny mají garantovanou účinnost minimálně jeden rok. Štěňata se nechávají očkovat poprvé v osmi týdnech, pak v deseti až dvanácti týdnech a po roce se provádí přeočkování.
Dalším onemocněním, které se projevuje kašlem, je infekční laryngotracheitida, dříve zvaná psincový kašel, protože nejvhodnější podmínky pro rozšíření jsou ve velkých chovných stanicích, psích útulcích a na podobných místech s větší koncentrací psů. Proto by každý pes, který se zúčastňuje výstav, hraje si často s cizími psy nebo ho čeká pobyt v psím hotelu, měl být očkován. Vakcinace se provádí intranasálně (tj. aplikací vakcíny přímo na sliznici nosní dutiny přes nosní otvory), obvykle při druhém očkování s následným přeočkováním, a je účinná až devět měsíců.
Onemocnění je vyvoláváno několika různými viry a zvlášť vysiluje starší psy a plemena se slabší průdušnicí. Projevuje se rovněž záchvatovitým suchým, dávivým kašlem a tvorbou hlenu.

Jinou podzimní zdravotní potíží psů jsou nemoci z nachlazení. Ani banální rýmu nelze podceňovat. Stejně jako člověk i pes při nemoci z nachlazení trpí výtokem z nosu, ale na rozdíl od lidí si neuleví smrkáním. Zpočátku vodnatý sekret po čase zhoustne a ulpívá na sliznici čenichu psa. Tyto zaschlé plošky se nesmějí strhávat, aby se nepoškodila jemná kůže na nose. Také dýchání psa je slyšitelně namáhavé. Pokud si jsme jisti, že všechna očkování proti psince (která se projevuje zpočátku obdobně) máme v pořádku, držíme psa v teple, zkoušíme inhalovat heřmánek buď nad párou, aplikovat několik kapek heřmánkové tinktury do pelechu, nebo psa alespoň na noc přemístit do místnosti, kde je možnost nechat dlouhodobě odpařovat silný heřmánkový odvar. Tím, že se zvýší vlhkost vzduchu, zvlhčí a prokrví se i sliznice, psovi se lépe dýchá a urychlí se hojení a obranyschopnost organismu.
Běžná teplota psů se pohybuje u menších plemen a štěňat těsně kolem 39° C, u psů větších okolo 38° C. O horečce mluvíme u psů tehdy, stoupne-li teplota nad 39,3° C.
Pes, který je zvyklý celoročně žít ve vytápěném bytě, je na podzim daleko náchylnější k nemocím z nachlazení než psi průběžně otužovaní. Kromě otužování chráníme psa před nachlazením tím, že jeho srst udržujeme suchou, aby si zachovala své přirozené izolační schopnosti. Po procházce psovi v případě nutnosti opláchneme zablácené tlapy a břicho a pak psa důkladně osušíme.

(Čerpáno na webu casopis.planetazvirat.cz)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama