Nebezpečná čokoláda

26. listopadu 2008 v 17:24 | Janča |  !!Pozor čokoláda!!
Nebezpečná čokoláda

Otrava čokoládou aneb proč nedávat psovi čokoládu.

Mnozí z nás milují čokoládu, ale málokdo tuší, jaké látky jsou v této dobrotě obsaženy. A protože máme rádi svoje psy, chceme jim všemožně "přilepšovat". Většinou to však nebývá ku prospěchu psa. Stačí, když se rozhlédneme a vidíme, kolik denně potkáváme "šťastných" obézních psů, kteří se sotva valí. Jsou ale pamlsky, které neohrožují zvíře jen nepřímo obezitou, ale mohou způsobit samy o sobě vážné zdravotní potíže a mnohdy i smrt zvířete.
Také odměňujete svého miláčka čokoládou? Neodoláte, když baštíte tuhle dobrotu, abyste se rozdělili se svým psem? Možná, že po přečtení tohoto článku si uvědomíte nebezpečí a přestanete hazardovat s jeho zdravím a životem. Smyslem článku je upozornit na potenciální nebezpečí, ne však vyděsit majitele psů tak, aby s každým olíznutým drobečkem čokolády běželi k veterináři. I když je někdy možná lepší zbytečně běžet, než si pak vyčítat, kdybychom nešli.

Tak a teď trochu "odborně":

Čokoláda obsahuje látky, které jsou pro psa ve vyšších dávkách toxické. Jedná se o alkaloidy - metylxantiny, zejména theobromin a kofein. Jsou to látky působící na srdeční činnost a na centrální nervový systém a rychle se vstřebávají z trávicího traktu. Theobromin i kofein se vyskytují v kakaových bobech, semenech koly a čajovníkových lístcích. Obě tyto látky mají mutagenní účinek, to znamená, že mění genetickou informaci, obsaženou v buňkách. Mají negativní vliv na rozmnožování, při pokusech na myších a krysách snižovaly tvorby spermií a vysoké dávky u březích samic způsobovaly pokles porodní hmotnosti mláďat a jejich menší životaschopnost. Stále ještě není mezi chovateli dostatečně známo, jak nebezpečné je podávání čokolády psům. Je i dost případů, kdy zvíře zkonzumuje větší množství čokolády v nestřeženém okamžiku, zejména je to problém u štěňat. Čokoládu může psovi nabídnout také malé dítě.
Pokud pes sní dostatečně velké množství čokolády, dochází u něj k projevům otravy. V první fázi je pes žíznivý, má průjem a zrychlenou srdeční činnost. Tyto příznaky se zesilují, pes je hyperaktivní, hodně močí, zrychleně dýchá a modrají mu sliznice. Dále nastupují poruchy koordinace pohybů, třes, zvýšení tělesné teploty a křeče - to už jsou projevy velmi těžké otravy. Zvíře může bez pomoci veterináře uhynout v komatu na srdeční a dechovou zástavu. Méně často se otrava projevuje zpomalením srdeční činnosti. Kromě toho může pozření čokolády, díky vysokému obsahu tuků, vyvolat akutní zánět slinivky břišní.
První známky otravy se projevují do 6-12 hodin po pozření. Nejnebezpečnější je kakaový prášek, pak čokoláda na vaření, hořká a mléčná čokoláda. Nejnižší obsah metylxantinů je v čokoládě bílé. Čokoláda na vaření je asi 10x jedovatější než čokoláda mléčná. V testech toxicity byly stanoveny smrtelné dávky pro psa. Pokud výsledky těchto testů vztáhneme na psa o váze 5 kg, pak pro celou polovinu pětikilových psů, kteří sní asi 100g hořké čokolády (=1 tabulka), je tato dávka smrtelná. U čokolády na vaření stačí při stejné váze psa asi 40g, u mléčné je to asi 250g. Mírné příznaky se mohou objevit už po pozření asi 50g mléčné, 20g hořké a 7g čokolády na vaření. (Uvedená množství jsou pouze orientační, každý pes je jiný, některému stačí mnohem méně, jiný je zase odolnější).

A nyní rady, jak postupovat, když zjistíme, že náš pes snědl čokoládu?

Není nač čekat, zejména pokud se jedná o větší množství. Čím dřív se s tím začne
něco dělat, tím větší je šance, že se podaří psa zachránit. Pokud to zjistíme nejpozději do 4 hodin po tom, co pes čokoládu snědl, bývá účinné vyprázdnění žaludku. I když existují způsoby, jak přimět psa ke zvracení různými "domácími" způsoby, je lépe nechat to na veterináři, protože má k tomuto účelu účinné preparáty a jen on posoudí, zda je dobré u psa zvracení vyvolávat. V době, kdy již nastoupily účinky jedu je totiž pro psa zvracení nejen neúčinné, ale i velmi nebezpečné, protože hrozí vdechnutí zvratků. Pokud uplynuly více jak 4 hodiny od pozření čokolády, je třeba psa neprodleně dopravit k veterináři. Ve vážnějších případech vyžaduje stav našeho psa několikadenní hospitalizaci a nepřetržité sledování (samozřejmě záleží na jeho stavu).
A jak vyvolat u psa zvracení, pokud ho přichytíme těsně po činu nebo víme, že to nemůže být déle než hodina, kdy čokoládu zbaštil?
Veterinář radí vpravit 1-1,5 polévkové lžíce peroxidu vodiku 3% psovi do krku. Mělo by to vyvolat zvracení. Není to, pravda, návod pro každého, protože každý pes je jiný a funguje na něj něco jiného, ale třeba vám to jednou pomůže….

(Čerpáno z práce MVDr. D. Dvořákové: Toxicita metylxantinů- intoxikace psů a koček čokoládou, uveřejněné ve Veterinářství 8/2001)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra a Terka  (pirátky) Petra a Terka (pirátky) | Web | 26. listopadu 2008 v 17:51 | Reagovat

jujky tak to je nám líto...Ale ten diplomek určitě vidí...Ze zhora...Určitě to nějak zvládneš.Mimochodem je to mocky hezku blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama