Aby byl pes jako pes!

27. listopadu 2008 v 17:54 | Janča
Aby pes byl pes - Autor:Lucie Seifertová

Aby pes byl pes

Autor: Lucie Seifertová

V České republice jsou více než 2 miliony psů. Mnoho z nich ale doslova roste jako dříví v lese. Vypovídají o tom statistiky lékařských ordinací, kde každoročně ošetří stovky pokousaných majitelů. Kupodivu to ale jsou většinou malí psi, kteří se zahryznou do lidského masa. "Příčinou je špatná výchova," říká tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie - Vladimíra Tichá. "Pes totiž necítí, že pánem je člověk, obsadí gauč, a ten považuje za své teritorium. Pán přijde večer z práce, pustí si televizi, a chce si na to místo sednout. Nastane konflikt, a pes se přirozeně brání, protože mu JEHO místo chce vzít ten, kdo je v hyerarchii smečky pod ním. Rozmazlováním psů jsme sami proti sobě."
"Není to ale o tom, že bychom měli psa bít," varuje etolog MVDr. Vladimír Mikulica. Dodává, že lidé často neumějí psa nejen správně pokárat, ale ani pochválit. Pes na sebe musí nechat sáhnout, když je ho třeba ošetřit, musí přiběhnout na zavolání. Vychovávat se přitom musí už od štěněte. "Některá zanedbání se pak už nikdy nedají zcela dohnat," dodává Mikulica.
Neustálá nadřazenost, kterou pes od svého pána musí cítit, se dá v tomto věku psa docílit jednoduchými triky. "Štěněti nasypeme potravu do misky, a prstem ji pomalu mícháme," radí konkrétně Vladimír Mikulica. "Pokud se štěně po prstu ožene, aby kouslo, přetáhneme ho tím prstem jemně, ale důrazně po čenichu. Štěně si pak zapamatuje, že to nesmí."
"Podobnými triky lze vychovávat i dospělého psa. Je to ale mnohem složitější," říká veterinář MVDr. Jiří Dousek. Odnaučit se dá kupříkladu hlasité štěkání v činžovních domech, které může být zdrojem sousedských nesvárů. "Pes štěká, protože brání své teritorium," říká Dousek. "Tím svou smečku (rodinu) upozorňuje na blížící se nebezpečí, kterým je hluk za dveřmi. V rodinách, kde psa okřikne nejprve matka, otec, pak dcera a syn, pes nepřestane. Naopak, štěká dál, protože má dojem, že smečka ho v obraně podporuje a štěká s ním," upozorňuje Dousek na chybu, kterou dělá mnoho lidí. "Stačí přitom, aby psa důrazně napomenul jen jeden člen rodiny, nejlépe přirozená autorita, a pes se časem dlouhotrvajícímu štěkání odnaučí."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra a Terka  (pirátky) Petra a Terka (pirátky) | Web | 27. listopadu 2008 v 20:01 | Reagovat

najdi návod na seznamu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama